OSWOIĆ DOROSŁOŚĆ

„Oswoić dorosłość” to flagowy projekt Fundacji.

Celem projektu, zrealizowanego w Strzałkowie, we współpracy z Fundacją Saint-Gobain w Paryżu, ze Starostwem Powiatu Słupeckiego, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i Zakładem Aktywności Zawodowej jest wsparcie pełnoletnich wychowanków domów dziecka opuszczających placówkę, oraz niepełnosprawnych pracowników Zakładu Aktywności Zawodowej w rozpoczęciu samodzielnego życia. Na projekt składają się trzy obszary działań: mieszkania do usamodzielnienia, Inkubatory przedsiębiorczości i mentoring. Przekazaliśmy 11 wyremontowanych i wyposażonych mieszkań na usamodzielnienie, co pozwoli młodym ludziom bezpiecznie nauczyć się samodzielnego życia bez konieczności powrotu do trudnej przeszłości. Są to mieszkania rotacyjne, treningowe, objęte opieką instruktora samodzielności. Drugi obszar działań projektu realizuje placówka Zakładu Aktywności Zawodowej. Dzięki Inkubatorom przedsiębiorczości mieszkańcy, szczególnie niepełnosprawni, mają miejsca pracy i rehabilitacji. Mentoring z kolei obejmuje cykl szkoleń i warsztatów przygotowujących wychowanków do samodzielności.

Oswoić dorosłość – na sportowo!

W lutym 2019 roku odbyło się spotkanie z trenerem zdrowia, panem Rafałem Frydrychowiczem. W spotkaniu udział wzięło troje mieszkańców KOS_landii*. Warsztat dotyczył zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Wychowankowie mieli okazję dowiedzieć się jak wyglądają treningi prowadzone przez trenera, wypróbować sprzęty znajdujące się w siłowni FrytaGym oraz poznać tajniki przygotowań do mistrzostw w kulturystyce. W związku z zainteresowaniem wychowanków uczestnictwem w treningach, Pan Rafał zaprosił wszystkich na jeden ze swoich treningów a najbardziej zaangażowanemu wychowankowi przekazał darmowy karnet umożliwiający udział w treningach.

* KOS_landia to nazwa wymyślona przez Kamila O., byłego wychowanka placówki opiekuńczo- wychowawczej w Kosewie, a określająca miejsce, a właściwie 2 .piętro budynku w Strzałkowie, gdzie zlokalizowane są mieszkania na usamodzielnienie.

zdjęcia: Joanna Frydrychowicz

Oswoić dorosłość – na bank!

To projekt w postaci szkolenia z bankowości elektronicznej oraz umiejętności zarządzania finansami, który poprowadziło dwoje pracowników Santander Bank Polska S.A. Warsztaty zostały zorganizowane w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Słupcy. Uczestnicy szkolenia zapoznali się z umiejętnym i bezpiecznym korzystaniem z bankowości elektronicznej, usłyszeli jakie zagrożenie niesie za sobą korzystanie z tzw. chwilówek, dowiedzieli się jak oszczędzać i chronić się przed oszustami. Wychowankowie pozytywnie wypowiedzieli się o formie przeprowadzonych warsztatów i zdobytej wiedzy. W szkoleniu udział wzięło 9 osób – w tym 3 mieszkańców KOS_landii i 6 wychowanków „Szansy” w Kosewie.

Oswoić dorosłość – kulinarnie

W ramach projektu „Oswoić dorosłość”, 30 września 2018 roku dla mieszkańców KOS_landii w Strzałkowie zostały zorganizowane warsztaty kulinarne. Pod czujnym okiem trenera kulinarnego, pani Beaty Sobczak, uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jakie są podstawowe składniki i sposoby przyrządzania potraw. W efekcie wspólnej pracy uczestnicy przygotowali dwudaniowy obiad zwracając uwagę zarówno na zdrowotny, jak i na ekonomiczny wymiar umiejętności samodzielnego gotowania. Było przepysznie! Co więcej, warsztaty zapoczątkowały cykl spotkań kulinarnych, wprowadzających mieszkańców w samodzielność.

Odnowiliśmy 11 mieszkań dla podopiecznych z Kosewa!

Czerwiec 2018: Razem z Part­ne­rami naszego Pro­jektu oraz przy wspar­ciu władz lokal­nych, 11.06.2018 r. odda­li­śmy 11 miesz­kań dla pod­opiecz­nych Domu Dzieci i Mło­dzieży Szansa w Kose­wie oraz Zakładu Aktyw­no­ści Zawo­do­wej!

Montaż mebli

Kwiecień/maj 2018: Jeszcze dużo do zrobienia, ale widać już koniec!

Powoli finiszujemy!

Marzec 2018: Na zdjęciach położone już płytki oraz zamontowane drzwi – prezent od Castorama.

Ruszamy z kopyta! 🙂

Dzięki wsparciu hojnych Przyjaciół Fundacji możemy przystąpić do prac! W budynku powstaną mieszkania dla rodzin, dla 2 osób z rozdzielnymi pokojami oraz mieszkanie dla osoby niepełnosprawnej. Będzie też wspólna pralnia z pralkami, suszarkami, deskami do prasowania i żelazkiem. Do tego rowerownia/ wózkarnia. Z pomocą darczyńców wyposażymy wszystkie kuchnie i łazienki oraz pokoje w podstawowe meble i sprzęty.

Sponsor główny: SAINT-GOBAIN FOUNDATION

SPONSORZY PROJEKTU: